Vikings - Welcome

Posted by Irek Wozniak on

Mr&Ms Lothbrook         Wikingowie

Wikingowie (ang. Vikings) – kanadyjsko-irlandzki serial telewizyjny stworzony przez Michaela Hirsta dla kanału telewizyjnego History w Kanadzie, który miał swoją premierę 3 marca 2013 roku. Polska premiera pierwszego sezonu odbyła się 21 października 2013 roku na kanale History oraz 1 czerwca 2014 roku na kanale TV Puls.

Polska premiera drugiego sezonu odbyła się na kanale History 22 kwietnia 2014 roku, a od 4 listopada 2014 roku emitowana była w TV Puls.

Trzeci sezon miał premierę 19 lutego 2015 roku, a Polska premiera trzeciego sezonu odbyła się 30 sierpnia 2015 roku, również na kanale History.

Sezon czwarty rozpoczął się 18 lutego 2016 w Ameryce, dzień później premierę miał w Polsce. Sezon piąty rozpoczął się 29 lutego 2017 w Ameryce, dzień później premierę miał w Polsce.

Akcja Serialu

Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii u schyłku VIII w. Wiking Ragnar Lodbrok jest sfrustrowany polityką lokalnego jarla Haraldsona, który co roku wysyła wojowników na łupieżcze wyprawy na wschód, który – jak ocenia Lodbrok – jest uboższy, niż ziemie na zachodzie.

Prosi szkutnika Flokiego o zbudowanie łodzi, dzięki której udaje im się dopłynąć do Anglii.

Ujawniające się zdolności przywódcze i organizacyjne oraz powodzenie pierwszej wyprawy na obce ziemie budzą w panującym jarlu zazdrość, a jednocześnie obawy o własną pozycję i autorytet.

Chęć pozbycia się rywala prowadzi go jednak do zguby i ginie w pojedynku z Ragnarem. Ten zaś zajmuje jego miejsce i zostaje jarlem.

Jako nieustraszony wojownik jest ucieleśnieniem nordyckiej tradycji i oddania się bogom. Legenda mówi, że jest on bezpośrednim potomkiem Odyna, boga wojny i wojowników.

AKTORZY Z CZOŁÓWKI SERIALU

Ragnar Lodbrok - wiking, rolnik i wojownik, jarl

Lagertha Lothbrok - tarczowniczka, była żona Ragnara, jarla

Rollo - wiking, wojownik, brat Ragnara, frankijski władca

Siggy Haraldson - żona Jarla Haraldsona

Floki - szkutnik, przyjaciel Ragnara

Athelstan - anglosaski mnich

księżniczka Aslaug - córka pogromcy smoków Sigurda i wojowniczki Brunhildy, druga żona Ragnara

Björn Żelaznoboki - syn Ragnara

Król Egbert - król Wesseksu

Król Horik - król wikingów

Kalf - jarl

jarl Haraldson - jarl


Share this postNewer Post →